Jak zakázat a odebrat ovladače Nvidia na Ubuntu

Proprietární ovladač Nvidia je nezbytný pro uživatele Ubuntu, kteří chtějí hrát videohry. Pokud jste však hráč, není nutné mít tento ovladač nainstalovaný, protože ten s otevřeným zdrojovým kódem funguje dobře.

Odinstalace ovladače Nvidia na Ubuntu je obtížná, zejména pro nové uživatele Ubuntu. Postupujte tedy podle tohoto průvodce a zjistěte, jak odinstalovat ovladač Nvidia.

Poznámka: V této příručce předpokládáme, že používáte desktopové prostředí Gnome Ubuntu. Pokud používáte Xubuntu, Kubuntu nebo jiný spin Ubuntu, stále budete moci postupovat podle pokynů, ale některé kroky se mohou změnit.Zakázat grafické uživatelské rozhraní ovladačů Nvidia

Zakázání ovladačů Nvidia na Ubuntu je nejjednodušší pomocí vestavěného grafického rozhraní. Důvod? GUI ovladače v Ubuntu je docela vypilované, má jednoduché uživatelské rozhraní a dokázala by na to přijít i vaše babička. Pokud se snažíte zjistit, jak odinstalovat ovladače Nvidia, abyste se mohli vrátit k těm s otevřeným zdrojovým kódem, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Krok 1: zmáčkni Vyhrát (klávesa Windows) na klávesnici. Stisknutím této klávesy vyvoláte oblast hledání na ploše Ubuntu. Do vyhledávací oblasti na ploše zadejte hledaný výraz Software & Updates. Během psaní by se měl zobrazovat ve výsledcích vyhledávání.

Krok 2: Kliknutím na ikonu Software & Updates ve výsledcích vyhledávání otevřete aplikaci Software & Updates Ubuntu.

Krok 3: Uvnitř aplikace Software & Updates uvidíte několik různých karet, na které lze kliknout. Tyto karty jsou Ubuntu Software, Other Software, Updates, Authentication, Additional Drivers a Developer Options. Vyberte kartu Další ovladače pomocí myši, abyste získali přístup k panelu proprietárních ovladačů vašeho počítače Ubuntu.

Krok 4: Na kartě Další ovladače byste měli vidět všechna zařízení na vašem počítači Ubuntu, která vyžadují ovladače třetích stran.

Podívejte se v seznamu zařízení na jedno, které říká NVIDIA Corporation. Ta NVIDIA Corporation je vaše grafická karta.

Krok 5: Zaškrtněte políčko vedle položky Using X.Org x server – Noveau display driver. Tato možnost je open-source ovladač Nvidia.

Výběrem této možnosti vaše grafická karta zruší výběr možnosti grafického ovladače Nvidia a začne instalovat/přeinstalovat ovladač s otevřeným zdrojovým kódem na jeho místo. Během tohoto procesu je nezbytné být trpělivý. Přepínání grafických ovladačů může chvíli trvat. Nevypínejte počítač ani nezavírejte okno Software & Updates!

Krok 6: Po dokončení odinstalace ovladače Nvidia pomocí softwaru a aktualizací se v okně zobrazí zpráva, že se nepoužívají žádné proprietární ovladače.

Po úspěšném odstranění proprietárního ovladače Nvidia vyhledejte tlačítko Zavřít v pravé dolní části okna a kliknutím na něj myší zavřete aplikaci Software & Updates.

Krok 7: Jakmile je aplikace Software & Updates uzavřena, je postaráno o proces odebrání ovladače Nvidia z vašeho počítače Ubuntu. Nyní musíte restartovat počítač.

Chcete-li restartovat, najděte tlačítko vypnutí a vyberte jej pomocí myši. Poté klikněte na možnost Restartovat. Nebo spusťte okno terminálu a spusťte |_+_| příkaz.

Po opětovném přihlášení z restartu již nebudete ve svém systému používat ovladač Nvidia!

Odinstalace ovladačů Nvidia z příkazového řádku

Ti, kteří dávají přednost použití příkazového řádku v Ubuntu, budou rádi, když budou vědět, že je možné odinstalovat všechny ovladače Nvidia ze systému v terminálu Linux. Chcete-li zahájit proces odinstalace, spusťte terminál stisknutím tlačítka Ctrl + Alt + T nebo Ctrl + Shift + T na klávesnici. Poté postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Krok 1: Než se pokusíte odinstalovat ovladač Nvidia, měli byste nejprve potvrdit, že jej skutečně máte nainstalovaný.

Chcete-li zjistit, zda máte v systému nainstalované ovladače Nvidia, použijte dpkg -l příkaz. Zobrazí seznam všech nainstalovaných balíčků Nvidia na Ubuntu.

|_+_|

Za předpokladu, že se balíčky Nvidia zobrazí ve výstupu příkazu, máte na Ubuntu nainstalované ovladače Nvidia a můžete pokračovat v odinstalaci. Pokud ne, ukončete tuto příručku.

Krok 2: Zbavení se ovladačů Nvidia na Ubuntu vyžaduje použití očistit vlajka. Tento příznak odinstaluje ovladače Nvidia ze systému, ale také vymaže všechny konfigurační soubory.

|_+_|

Krok 3: Jakmile budou ovladače Nvidia vymazány ze systému, budete muset znovu nainstalovat balíček Ubuntu-desktop, protože byl odinstalován během kroku 2.

|_+_|

Krok 4: Po odinstalaci ovladače Nvidia z Ubuntu můžete najít ovladač s otevřeným zdrojovým kódem na černé listině. Chcete-li tento problém vyřešit, použijte následující echo příkaz.

|_+_|

Krok 5: Nakonec musíte odstranit konfigurační soubor Xorg, protože obsahuje nastavení ovladače Nvidia. Chcete-li jej odstranit, spusťte rm příkaz.

|_+_|

Jakmile je konfigurační soubor Xorg odstraněn, restartujte počítač Ubuntu. Po opětovném přihlášení je ovladač Nvidia odstraněn.

Získejte denní tipy do vaší schránky Newsletter Připojte se 35 000+ ostatní čtenáři
Jak opravit, že se aplikace Počasí na iPhone neaktualizuje Předchozí Článek

Jak opravit, že se aplikace Počasí na iPhone neaktualizuje

Stáhněte si a nainstalujte aplikace Android 4.4 KitKat na libovolné zařízení Jelly Bean Čtěte Více

Stáhněte si a nainstalujte aplikace Android 4.4 KitKat na libovolné zařízení Jelly Bean