Jak změnit oprávnění souborů v systému Windows 10

Soubory, které uživatelé vytvoří v systému Windows 10, jsou obecně přímo přístupné. Zjistíte však, že k mnoha souborům a složkám, které byly vytvořeny systémem Windows 10, a k souborům a složkám, které jsou umístěny ve složce/knihovnách uživatele, nemají ostatní uživatelé přístup.

Systémové soubory a složky jsou uzamčeny pro všechny kromě uživatele správce, zatímco uživatelské soubory jsou uzamčeny pro ostatní uživatele, aby byly soukromé. Oprávnění souboru nebo složky lze změnit a proces je snadný, ale ke změně těchto oprávnění musíte mít správnou úroveň přístupu k systému.

Oprávnění souborů ve Windows 10

Než se dostaneme k tomu, jak můžete změnit oprávnění k souborům v systému Windows 10, měli byste vědět, jakou úroveň uživatelských práv budete ke změně oprávnění k souboru potřebovat.  Systémové soubory a složky:Ke změně oprávnění k souboru musíte mít uživatelská práva správce. Uživatelské soubory:Musíte mít buď administrátorská práva, nebo musíte mít přístup k wn účtu uživatele. Soubory vlastněné TrustedInstaller: K provádění změn v souboru nebo složce, které vlastní TrustedInstaller, budete opět potřebovat uživatelská práva správce.

Oprávnění souboru vs atributy souboru

Ještě jeden koncept, který musíme uhnout z cesty, než se dostaneme k tomu, jak můžete změnit oprávnění souborů v systému Windows 10, je oprávnění k souborům vs atributy souborů.

Atributy souboru jsou věci jako kdyby a soubor je pouze pro čtení nebo není . Atribut souboru se často přenese z jednoho zařízení do druhého, když je soubor zkopírován, odeslán e-mailem nebo nahrán a stažen. V mnoha případech změna tohoto atributu nevyžaduje práva správce.

Oprávnění k souboru jsou obecně specifické pro systém což znamená, že pokud máte soubor, ke kterému má ve vašem systému přístup pouze váš uživatel, a pošlete jej e-mailem příteli, bude jej moci otevřít. Oprávnění k souboru určují, kdo může a nemůže soubor otevřít na systém nebo síť nebo adresář sídlí na.

Změňte oprávnění souborů v systému Windows 10

Chcete-li změnit oprávnění souborů v systému Windows 10, postupujte po přihlášení pomocí správného uživatelského účtu potřebného pro danou úlohu podle těchto kroků.

 1. OTEVŘENO Průzkumník souborů.
 2. Přejděte do souboruchcete změnit oprávnění pro. Klepněte pravým tlačítkem myši na soubora vyberte Vlastnosti z kontextové nabídky.
 3. Přejít na Karta Zabezpečení.
 4. Klikněte Upravit pod Skupiny nebo uživatelská jména .
 5. V dalším okně můžete vybrat každý uvedený uživatele nebo skupiny na zobrazit a změnit oprávnění.
 6. Vyberte uživatele/skupinu. Povolte možnost ve sloupci Odmítnoutzrušit povolení např. pokud zaškrtnete políčko Úplné řízení ve sloupci Odepřít, vybraný uživatel nebude moci soubor vůbec otevřít.
 7. Klikněte Aplikovat a pak OK.

Přidat uživatele k souboru oprávnění

Někdy uživatel vůbec není uveden v poli uživatelé nebo skupiny v okně zabezpečení souboru. V tomto případě musíte uživatele ručně přidat, než mu udělíte oprávnění. V tomto scénáři jsou uživateli odepřena všechna oprávnění k souboru jednoduše proto, že není na seznamu uživatelů, kteří k němu mohou mít jakýkoli typ přístupu.

  Přejděte do souborua klikněte pravým tlačítkem myši to.
 1. Vybrat Vlastnosti z kontextové nabídky.
 2. Přejít na Karta Zabezpečení.
 3. Klikněte Upravit v části Uživatelé nebo skupiny.
 4. Klepněte na tlačítko Přidat.

 1. V novém okně, které se otevře, zadejte jméno uživatele v pole ‚Zadejte název objektu k výběru‘.
 2. Klikněte Zkontrolujte jména.
 3. Po ověření klepněte na OK.
 4. Uživatel se nyní objeví v seznam uživatelů, kteří mají nastavená oprávnění pro soubor.
 5. Změňte oprávněnía klikněte Aplikovat.

Závěr

Obecně platí, že byste měli být opatrní, když měníte oprávnění pro systémový soubor nebo složku. Měli byste se také zdržet odebrání vlastnictví společnosti TrustedInstaller, a pokud to absolutně musíte udělat, resetujte oprávnění co nejdříve. A konečně, vaše soubory budou obecně přístupné administrátorovi a můžete tohoto uživatele odebrat, ale nezrušte systémový přístup k souboru, pokud k tomu nemáte velmi dobrý důvod.

Získejte denní tipy do vaší schránky Newsletter Připojte se 35 000+ ostatní čtenáři
Jak začít s Procreate pro iPad Pro Předchozí Článek

Jak začít s Procreate pro iPad Pro

Jak vypnout rychlé přidání na Snapchat pro váš účet Čtěte Více

Jak vypnout rychlé přidání na Snapchat pro váš účet